მე-7 კლასის გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის გეგმა
Climate change
საგანი
ინგლისური
მასწავლებელი
თეონა ზუხბაია
სწავლების საფეხური/კლასი / ხანგრძლივობა
საბაზო  VII / I დონე (45წთ)
მოსწავლეთა პროფილი
20 მოსწავლე. კლასში არ არის სსსმ მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა
აქტუალობა
გაკვეთილი აქტუალურია, მოსწავლეები  მსჯელობენ, ენობრივ კონსტრუქციებზე დაყრდნობით საუბრობენ, გამოხატავენ საკუთარ დამოკიდებულებას. თანამშრომლობენ, ივსებენ ლექსიკურ მარაგს

მიზანი

·         მოსწავლემ შეძლოს წაიკითხოს და გაიგოს თხრობითი ტექსტი.
·         მოსწავლემ შეძლოს ნაცნობ თემატიკაზე აგებული ტექსტის მოსმენა და გაგება.
·         მოსწავლე შეძლოს გამოიყენოს სტრატეგიები გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად.

ე.ს.გ-ს მისაღწევი შედეგები
უცხ.ს.I.2. მოსწავლეს შეუძლია ნაცნობ თემატიკაზე აგებული ტექსტის მოსმენა და გაგება.
უცხ.ს.I.13. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს თხრობითი ტექსტი.
უცხ.ს.I.35. მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს სტრატეგიები გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად.
ორგანიზების ფორმა
საკლასო, ინდივიდუალური
გაკვეთილის მსვლელობა
საკლასო მენეჯმენტი
A-ფაზა-გამოწვევა
აქტივობა N1-მისალმება,საორგანიზაციო საკითხის მოგვარება, გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების  კრიტერიუმების გაცნობა (2წთ)
აქტივობის მიზანი: მიზნის შინაარსის მკაფიოდ განმარტება.

აქტივობა N2   წინარე ცოდნის გააქტიურება; (3 წთ) მთელი კლასი.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებში ინტერესის გაღვივება, მოტივირება
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს ვთხოვ ასოციაციურ რუკაზე დაააფიქსირონ ამინდთან დაკავშირებული ზედსართავი სახელები


 








B-ფაზა.  შინაარსის რეალიზება;

აქტივობა N3.   ტექსტის წაკითხვა და თარგმნა მშობლიურ ენაზე. (10წთ)
აქტივობის მიზანი: კითხვის უნარის განვითარება.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს და თარგმნიან ქართულად. ვურივებ სტიკერზე დაწერილ უცხო სიტყვებს ინდივიდუალურად. ტექსტის წაკითხვის შემდეგ ასრულებენ დავალებას: სწორი სიტყვის არჩევა;
1.      Сentral England is  hotter / colder  than 30 years ago.
2.      Spring in Britain is  earlier / later.
3.      It’s Easier / moredifficult  to be sure about rain.

აქტივობა N4.  ცოდნის  კონსტრუირება
(8 წთ).
აქტივობის მიზანი: ზედსართავი სახელის შედარებითი ხარისხის გაგება.
აქტივობის აღწერა:  მოსწავლეებს განვუმარტავ ზედსართავ სახელს და მის შედარებით ხარისხს, თუ როგორ იწარმოება ერთმარცვლიანი(-er)და ორმარცვლიანი (ან მეტი) (more) ზედსართავი სახელის შედარებითი ხარისხი.
   მაგ: It’s hotter in Madrid than in Moscow.
           Nino is more beautiful than Kate.

აქტივობა N5.  ბარათებზე მუშაობა
(5 წთ).
აქტივობის მიზანი: ზედსართავი სახელის წარმოება შედარებით ხარისხში.
აქტივობის აღწერა: ინდივიდუალურად ვურიგებ მოსწავლეებს ბარათზე მოცემულ 10 ზედსართავ სახელს და ვთხოვ მოსწავლეებს აწარმოონ მათი შედარებითი ხარისხი.
   მაგ: сold ----------------           expensive----------------
           hot-----------------           big -----------------------
           exiting-------------           famous-------------------
           short---------------           happy---------------------
           sunny--------------           difficult------------------

 
აქტივობა N6. მოსმენა. (3 წთ)
აქტივობის მიზანი: მოსმენის უნარის განვითარება.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს ინდივიდუალურად ვურიგებ  შესაბამისი დონის სიმღერის ტექსტს, სადაც გამოტოვებულია 5 ზედსართავი სახელი. ისტ-ს გამოყენებით  მოსწავლეებს ვასმენინიბ სიმღერას:
ისინი უსმენენ  და პარალელურად ავსებენ გამოტოვებულ სიტყვებს. შემდეგ  დაფაზე ვაკრავ ტექსტის  სწორ ვარიანტს.
(იხ. დანართი N1)

აქტივობა N7. ლაპარაკი  (8 წთ)
აქტივობის მიზანი: მეტყველების უნარის განვითარება;
აქტივობის აღწერა:  ვეკითხება მოსწავლეებს, თუ როგორი ამინდია დღეს? ცხელა, ცივა, მზეა თუ წვიმს?
What the weather like today? Is it hot or cold, sunny or rainy?
მოსწავლეები პასუხობენ: It’s sunny.
                                               It’s hot.
                                               It’s  cloudy და ა.შ.

შემდეგ მოსწავლეები თავად უსვამენ ერთმანეთს  კითხვებს და პასუხობენ: -What kind of weather do you like or dislike?
                            -I like / dislike…


 აქტივობა 8. საშინაო დავალება (2წთ)
აქტივობის მიზანი: მიწოდებული მასალის განმტკიცება;
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს ვაძლევს საშინაო დავალებას და ინსტრუქციას. (გვ. 58-59).

აქტივობა N9.  შეფასების გამოყენება( 4-წთ)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა მიღწევების დაფიქსირება.
აქტივობის აღწერა: ვაჯამებ გაკვეთილს, ვურიგებ გასასვლელ ბილეთებს, ვაძლევ როგორც განმსაზღვრელ, ასევე განმავითარებელ კომენტარს.

რესურსი
სახელძღვანელო, ბარათები, გასასვლელი ბილეთები, ფანქარი, დაფა, ცარცი, აუდიო-ვიდეო მასალა.

No comments:

Post a Comment