თემა
|
What’s
your favourite season
|
|||
საგანი/საგნები
|
ინგლისური-ბუნება
|
|||
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
თეონა ზუხბაია (62006012291)
|
|||
გაკვეთილის ჩატარების თარიღი
|
22/04/2019
წელი
|
|||
გაკვეთილის ტიპი
|
ინტეგრირებული
|
|||
გაკვეთილის ხანგრძლივობა
|
45 წუთი
|
|||
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი, კლასი III
|
|||
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
2
მოსწავლე. კლასში არ
არის სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლე
|
|||
აქტუალობა
|
გლობალიზაციის ეპოქაში
ინტეგრირებულმა სწავლებამ უფრო მეტი აქტუალობა შეიძინა ვიდრე აქამდე ჰქონდა. თანამედროვე
მოთხოვნები ზოგადი განათლების მიმართ მასწავლებლებს კიდევ უფრო შორს მიმავალ მიზნებს
უსახავს და უბიძგებს მათ ხშირად გამოიყენონ ინტეგრაცია იმისათვის, რომ მოსწავლეებმა
ისწავლონ ერთი თემის მეორესთან დაკავშირება, ერთი სასწავლო საგნისა-მეორესთან.ეს
ხელს უწყობს ცოდნის გამთლიანებასა და ასევე
შეძენილი ცოდნისა და უნარების ერთი სფეროდან მეორეში გადატანას, ანუ „ტრანსფერს“
|
|||
გაკვეთილის მიზანი
|
მოსწავლეები გაეცნობიან წელიწადის დროებს და მათთვის
დამახასიათებელ ამინდის განმსაზღვრელ ბუნებრივ მოვლენებს. გაიმდიდრებენ ლექსიკას.
მოუსმენენ და წაიკითხავენ მცირე ზომის ტექსტს. მიიღებენ მონაწილეობას მარტივ ინტერაქციაში.
|
|||
მისაღწევი შედეგები
|
მოსწავლეები შეძლებენ
v ლექსიკური მარაგის გამდიდრებას
v ამინდის განმსაზღვრელი ბუნებრივი მოვლენების დახასიათებას.
v მცირე ზომის ტექსტის მოსმენა და გაგებას.
v მცირე ზომის ტექსტის წაკითხვა-გააზრებას
v მარტივ ინტერაქციაში მონაწილეობის მიღებას, ნაცნობი
თემატიკის გარშემო.
|
|||
ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან /სტანდარტთან შესაბამისობა
|
ბუნ.III.7 მოსწავლემ უნდა
შეძლოს ამინდის განმსაზღვრელი ბუნებრივი მოვლენების დახასიათება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ჩამოთვლის და ახასიათებს მისთვის ნაცნობ ბუნებრივ
მოვლენებს(მაგ: წვიმა, თოვლი, ქარი, ცისარტყელა და ა.შ)
უცხ.დაწყ. (I)1 მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული მცირე
ზომის ტექსტის მოსმენა / ყურება და გაგება.
მოსწავლე:
·
ამოიცნობს სასაუბრო თემას
·
ამოიცნობს კონკრეტულ ინფორმაციას
·
ამოიცნობს მოქმედებათა თანმიმდევრობას
უცხ.დაწყ. (I) 3. მოსწავლემ უნდა შეძლოს ნაცნობ თემატიკაზე მარტივ ინტერაქციაში მონაწილეობა, ნაცნობ
თემატიკის გარშემო საუბარი.
მოსწავლე:
·
პასუხობს კითხვებს ნაცნობ თემატიკაზე
·
აღწერს სურათს
უცხ.დაწყ. (I) 5. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სიტყვების, წინადადებების გაშიფრვა; სხვადასხვა ტიპის მცირე ზომის
ტექსტის გაშიფვრა გაგაგება.
მოსწავლე:
·
შიფრავს და ხმამაღლა კითხულობს ნაცნობ
სიტყვებსა და ნაცნობი სიტყვებისგან შემდგარ მოკლე წინადადებებს
·
იგებს ზოგად შინაარსს
·
ამოიცნობს ფაქტობრივ ინფორმაციას(რა, სად, ვინ,
როგორი, რამდენი)
|
|||
მოსწავლეთა
წინარე ცოდნა
|
· მოსწავლეებმა იციან კვირის დღეები და თვეები, შეუძლიათ მარტივი წინადადებების გამართულად აგება.
·
მოსწავლეებს აქვთ გაკვეთილის შესაფერისი/
საჭირო დონის ლექსიკური და გრამატიკული დროებისა და კონსტრუქციების მარაგი.
|
|||
მეთოდები
|
ვერბალური.
წიგნზე მუშაობა. ვიდეო მეთოდი.
|
|||
რესურსი
|
სახელმძღვანელო, სამუშაო რვეული, კალამი,
ფანქარი, დაფა, ცარცი, თაბახის ფურცელი, ფლეშქარდები ;აუდიო მასალა, კომპიუტერი, პროექტორი.
|
|||
გაკვეთილის ფაზა
|
აქტივობა
|
დრო
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა
|
|
გამოწვევის
ფაზა
ქვე მიზანი:
დადებითი განწყობის შექმნა და წინარე ცოდნის გააქტიურება
|
აქტივობა 1. საორგანიზაციო საკთხები,
მოსწავლეთათვის გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების რუბრიკის გაცნობა
(იხ.დანართი 1)
აქტივობა 2. ფლეშქარდების ჩვენება -ნასწავლი ლექსიკური ერთეულების გახსენება (Weekdays and Months )
მეთოდი: კითხვა-პასუხი
მასწავლებელი
აჩვენებს მოსწავლეებს ფლეშქარდებს და ეკითხება თუ რა მოქმედება ხდება თითოეულზე.
What is
she/he doing?
What the weather like ?
|
2
წთ.
4 წთ.
|
მთლიანი საკლასო
მთლიანი საკლასო
|
|
სიღრმისეული წვდომის ფაზა
ქვემიზანი:
წინარე ცოდნაზე ახალი ცოდნის დაშენება
|
აქტივობა 3. ვიდეო რგოლის ჩვენება.
მასწავლბელი
აჩვენებს მოსწავლეებს ვიდეო რგოლს, რის შემდეგაც მოსწავლეები უპასუხებენ კითხვებს:
How many seasons
are in a year?
What are they?
Can you name the winter month?
Is different weather in different seasons?
What kind of
weather is in each season?
What day is today?
What month is it?
What’s the weather like today?
( დაასახელებენ
წელიწადის დროებს, თვეეებს და
იმსჯელებენ, თუ როგორი ამინდი ახასიათებს წელიწადის თითოეულ დროს.
აქტივობა 4. ახალი სიტყვების
გაცნობა.
მასწავლებელი
წერს ახალ სიტყვებს დაფაზე. ბავშვები კითხულობენ და იწერენ რვეულში.
აქტივობა 5. აუდიო ჩანაწერის
მოსმენა,წაკითხვა და გაგება.
(student’s book,track 45)
მოსწავლეები უსმენენ ხმოვან აუდიო ჩანაწერს
და კითხულობენ ტექსტს. შემდეგ მასწავლები ტექსტის გაგება-გააზრებას ამოწმებს შემდეგი
კითხვებით:
1.What is
Greg’s favourite season?
2.What can he do in summer?
3.What is Jessica’s favourite
season?
4. When is her birthday?
5. What does she eat for her holiday? etc.
|
7 წთ.
6 წთ
10 წთ.
|
მთლიანი
საკლასო
მთლიანი საკლასო
მთლიანი საკლასო
|
|
რეფლექსიისა და შეჯამების ფაზა
ქვე მიზანი:
შეძენილი ცოდნის დაკავშირება
რეალურ ცხოვრებასთან
|
აქტივობა 6. ცოდნის გამთლიანება
მეთოდები: პრაქტიკული
სამუშაო , პრეზენტაცია.
ნაბიჯი 1.მასწავლებელი ურიგებს მოსწავლეებს თაბახის
ფურცლებს და სთხოვს დახატონ მათი საყვარელი წელიწადის დროები და გააკეთონ
პრეზენტაცია.
ნაბიჯი 2. მოსწავლეები წარმოადგენენ თავიანთ ნახატებს და აკეთებენ პრეზენტაციას მათ საყვარელი წელიწადის დროებზე
და საუბრობენ თუ რატომ უყვართ და რისი კეთება შეუძლიათ წელიწადის ამ დროს.
სარეზერვო აქტივობა . შესაბამისობის დადგენა.
მასწავლებელი
აძლევს მოსწავლეებს საკლასო დავალებას და თხოვს იპოვონ შესაბამისობა.
აქტივობაN7. გაკვეთილის შეჯამება
მასწავლებელი
აჯამებს გაკვეთილს. სთხოვს მოსწავლეებს გაიხსენონ ის ლექსიკური ერთეული რომელიც
ისწავლეს დღევანდელ გაკვეთილზე
|
10 თწ.
2 წთ
|
ინდივიდუალური
ინდივიდუალური
ინდივიდუალური
|
|
შეფასება
|
მასწავლებელი აკვირდება
მოსწავლეებს დინამიკაში, უწევს დიფერენცირებულ
ან ინდივიდუალურ დახმარებას საჭიროებისამებრ.
შეფასება-განმავითარებელი, თვითშეფასება.
მასწავლებელი ურიგებს
მოსწავლეებს თვითშეფასების კითხვარს და სთხოვს შეავსონ (დანართი
N2). მათთან ერთად მასწავლებელიც ავსებს მასწავლებლის თვითშეფასების
რუბრიკას (იხ.დანართი N3)
|
2 წთ
|
||
საშინაო დავალება
|
აქტივობა N8
მასწავლებელი
აძლევს მოსწავლეებს დავალების ინსტრუქციას (გვ. 24-25)
|
2 წთ.
|
მთელი კლასი
|
|
დანართი N1
გაკვეთილის შეფასების რუბრიკა
მაღალი
|
საშუალოზე მაღალი
|
საშუალოზე დაბალი
|
დაბალი
|
|
1.იყენებს
გაკვეთილზე ნასწავლ ლექსიკას.
|
აქტიურად იყენებს გაკვეთილზე ნასწავლ
ლექსიკას.
|
ნაკლებად იყენებს გაკვეთილზე ნასწავლ
ლექსიკას.
|
იშვიათად და შეცდომით იყენებს გაკვეთილზე
ნასწავლ ლექსიკას.
|
უჭირს გაკვეთილზე ნასწავლი ლექსიკის გამოყენება.
|
2.პასუხობს
გაკვეთილის თემის გარშემო დასმულ შეკითხვებს.
|
სრულყოფილად პასუხობს გაკვეთილის თემის
გარშემო დასმულ ყველა შეკითხვას.
|
მოკლედ პასუხობს გაკვეთილის თემის გარშემო დასმულ შეკითხვებს.
|
მოკლედ პასუხობს გაკვეთილის თემის
გარშემო დასმულ შეკითხვებს.
უშვებს გრამატიკულ და ლექსიკურ შეცდომებს.
|
უჭირს პასუხის გაცემა გაკვეთილის თემის
გარშემო .
|
3. პრეზენტაცია.
|
ნასწავლი ლექსიკური ერთეულების გამოყენებით
საუბრობს მის საყვარელ
წელიწადის დროზე ( 3-4 წინადადებით აღწერს თავის ნახატს)
|
ნასწავლი ლექსიკური ერთეულების გამოყენებით
საუბრობს მის საყვარელ
წელიწადის დროზე ( 2 წინადადებით აღწერს თავის ნახატს)
|
ნასწავლი ლექსიკური ერთეულების გამოყენებით
საუბრობს მის საყვარელ
წელიწადის დროზე ( 1 წინადადებით აღწერს თავის ნახატს)
|
უჭირს
ნასწავლი ლექსიკური ერთეულის გამოყენება.
მხოლოდ
ასახელებს წელიწადის რომელი დრო დახატა.
|
დანართი
N2
სახელი
და გვარი------------------------------------------------------
მოსწავლის თვითშეფასების სქემა
აქტივობის სახე
|
დიახ
|
არა
|
ნაწილობრივ
|
|
1
|
ვმონაწილეობდი კითხვებზე პასუხის გაცემაში.
|
|||
2
|
შევძელი ტექსტის კითხვა და გაგება.
|
|||
3
|
აქტიურად ვმონაწილეობდი სავარჯიშოების შესრულებაში.
|
|||
4
|
მივიღე მონაწილეობა ხატვაში
და პრეზენტაციაში.
|
|||
5
|
შევძელი მოსმენილი მასალის გაგება და საკუთარი აზრის წარმოთქმა.
|
|||
6
|
ვასრულებდი მასწავლებლის მითითებებს. ვიცავდი ქცევის წესებს.
|
დანართი N3
მასწავლებლის
თვითშეფასების რუბრიკა
N
|
კრიტერიუმები / ქულები
|
1
|
2
|
3
|
1
|
გაკვეთილის დაწყებამ გამოიწვია მოსწავლეთა
დაინტერესება
|
|||
2
|
გაკვეთილზე მოსწავლეები ყურადღებით
მისმენდნენ
|
|||
3
|
მოსწავლეებისათვის ნათელი და გასაგები იყო ჩემი
მიცემული ინსტრუქციები
|
|||
4
|
საკმარისი მასალა მქონდა ტექსტის სრულად
დასამუშავებლად
|
|||
5
|
სწორად გადავანაწილე დრო გაკვეთილის
მსვლელობისას
|
|||
6
|
სწორად მქონდა შერჩეული აქტივობები
საგაკვეთილო პროცესისასთვის და დასახული მიზნის მიღწევისათვის
|
|||
7
|
ვაძლევდი მოსწავლეებს დროს კითხვებზე პასუხის
მოსაფიქრებლად
|
|||
8
|
შევძელი მოსწავლეების აქტიურად ჩართვა
საგაკვეთილო პროცესში
|
|||
9
|
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებთან ერთად შევძელი
დასახული მიზნების მიღწევა
|
No comments:
Post a Comment