გაკვეთილის გეგმა
|
Favourite
places
|
|||||||||||||||||||||||
საგანი
|
ინგლისური
|
|||||||||||||||||||||||
მასწავლებელი
|
თეონა ზუხბაია
|
|||||||||||||||||||||||
სწავლების საფეხური/კლასი
|
საბაზო VIII / II დონე
(ს.II)
|
|||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
20 მოსწავლე. კლასში არ არის სსსმ მოსწავლე.
|
|||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის მნიშვნელობა
აქტუალობა
|
გაკვეთილი აქტუალურია, რადგანაც მოსწავლეები იძიებენ
ინფორმაციას მსოფლიოში არსებულ საყვარელ ადგილებზე.
თანამშრომლობენ , ივსებენ
ლექსიკურ მარაგს, ენობრივ კონსტრუქციებზე დაყრდნობით საუბრობენ, მსჯელობენ, გამოხატავენ
საკუთარ დამოკიდებულებას.
აკავშირებენ მოსმენილ მასალას და თხრობით ტექსტს ერთმანეთთან.
|
|||||||||||||||||||||||
მიზანი
|
·
მოსწავლემ შეძლოს
ნაცნობ თემატიკაზე აგებული ტექსტის მოსმენა და გაგება.
·
მოსწავლემ შეძლოს წაიკითხოს და გაიგოს თხრობითი
ტექსტი.
·
მოსწავლემ შეძლოს
ჯგუფის წევრებთან ერთად ინფორმაციის დამუშავება.
·
მოსწავლემ შეძლოს გამოიყენოს
სტრატეგიები გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად.
·
მოსწავლემ შეძლოს თანაკლასელებთან,
მასწავლებელთან, ჯგუფის წევრებთან თანამშრომლობა.
|
|||||||||||||||||||||||
ე.ს.გ-ს მისაღწევი შედეგები
|
უცხ.ს.II.2. მოსწავლეს
შეუძლია ნაცნობ თემატიკაზე აგებული ტექსტის მოსმენა და გაგება.
უცხ.ს.II.13. მოსწავლეს
შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს თხრობითი ტექსტი.
უცხ.ს.II.30 მოსწავლეს შეუძლია ჯგუფის წევრებთან ერთად ინფორმაციის
დამუშავება.
უცხ.ს.II.35. მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს სტრატეგიები
გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად.
უცხ.ს.II.36. მოსწავლეს შეუძლია თანაკლასელებთან,
მასწავლებელთან, ჯგუფის წევრებთან
თანამშრომლობა
შედეგების გაუმჯობესების მიზნით.
|
|||||||||||||||||||||||
ორგანიზების ფორმა
|
საკლასო, ინდივიდუალური, ჯგუფური.
|
|||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა
საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა N1-მისალმება,საორგანიზაციო საკითხის
მოგვარება, გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა (2წთ)
აქტივობის მიზანი: მიზნის შინაარსის მკაფიოდ განმარტება.
აქტივობა N2 გონებრივი იერიში (3 წთ)
მოსწავლეებს ვუსვამ კითხვას; რომელი ცნობილი ადგილები
იციან მსოფლიოში და სად მდებარეობს ისინი. (Which famous places do they know in the world? Where do they locate?)
ასოციაციურ რუკაზე მოსწავლეები აფიქსირებენ მსოფლიოში
ცნობილ ადგილებს.
აქტივობა N3 ტექსტის წაკითხვა და გაგება. (10 წთ)
აქტივობის მიზანი: კითხვის უნარის განვითარება..
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს,
იგებენ შინაარსს და აკავშირებენ ტექსტს ფოტოსთან.
შემდეგ მასწავლებელი დაფაზე აკეთებს ცხრილს და მოსწავლეები ავსებენ მას ძირითადი
ინფორმაციით.
აქტივობა N4. ჯგუფური
მუშაობა. (5 წთ.)
აქტივობის მიზანი: თანამშრომლობითი უნარის განვითარება.
აქტივობის აღწერა: კლასი დაყოფილია 4 ჯგუფად.მათ ჰქონდათ
დავალება, მოეძიათ ინფორმაცია მათი საყვარელი ადგილის შესახებ. თითოეული ჯგუფი მუშაობს ,წერს ფლიფჩარტზე;
აქტივობა N5. პრეზენტაცია
(6 წთ.)
აქტივობის მიზანი: საკომინიკაციო უნარ-ჩვევების განვითარება;
აქტივობის აღწერა: თითოეული ჯგუფის პრეზენტატორები
გამოდიან და აკეთებს ჯგუფის ნამუშევრის პრეზენტაციას.
აქტივობა N6. მოსმენა.
(5 წთ)
აქტივობის მიზანი: მოსმენის უნარის განვითარება.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს ინდივიდუალურად ვურიგებ შესაბამისი დონის სიმღერის ტექსტს, სადაც გამოტოვებულია
8 ზმნა აწმყო დროში. ისტ-ს გამოყენებით მოსწავლეებს ვასმენინიბ სიმღერას:
https://lyricstraining.com/play/kids-united/imagine/HA9pBOeFXA#k6
ისინი უსმენენ
და პარალელურად ავსებენ გამოტოვებულ ზმნებს. შემდეგ დაფაზე ვაკრავ ტექსტის სწორ ვარიანტს.
(იხილეთ დანართი N1)
აქტივობა N7. ცოდნის
კონსტრუირება. (12 წთ)
აქტივობის მიზანი: ახალი გრამატიკული მასალის ახსნა
წინა მასალასთან დაკავშირებით.
აქტივობის აღწერა: ვხსნი
წარსულ სრულ დროს (past perfect). უკეთ
გაგებისა და გააზრების მიზნით ვაკეთებ
შედარებას მოსწავლეებისათვის ნაცნობ მარტივ
წარსულ დროსთან (past simple). ასევე აგებენ წინადადებებს წარსული სრული დროის გამოყენებით.
|
|||||||||||||||||||||||
|
აქტივობა N9 შეფასების გამოყენება( 1 წთ)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა მიღწევების დაფიქსირება.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს ვაძლევს:
·
განმსაზღვრელ შეფასებას
·
განმავითარებელ კომენტარს
·
თვითშეფასება-შუქნიშანი
აქტივობა N10 საშინაო
დავალება (1 წთ)
|
|||||||||||||||||||||||
რესურსი
|
სახელძღვანელო, ფლიფჩარტი, თაბახისფურცელი,ფანქარი,
მარკერი, დაფა, ცარცი, აუდიო-ვიდეო მასალა.
|
დანართი N1
Imagine Kids
United
·
Imagine there's no heaven
·
It's easy if you try
·
No hell below us
·
Above us only sky
·
Imagine all the people
·
Living for today
·
…
·
Imagine there's no countries
·
It isn't hard to do
·
Nothing to kill or die for
·
And no religion too
·
Imagine all the people
·
Living life in peace
·
…
·
You may say I'm a dreamer
·
But I'm not the only one
·
I hope someday you'll join us
·
And the world will be as one
·
Imagine no possessions
·
I wonder if you can
·
No need for greed or hunger
·
A brotherhood of man
·
Imagine all the people
·
Sharing all the world
·
You may say I'm a dreamer
·
But I'm not the only one
·
I hope someday you'll join us
·
And the world will live as one
გაკვეთილის გეგმა
|
Climate
change
|
საგანი
|
ინგლისური
|
მასწავლებელი
|
თეონა ზუხბაია
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
საბაზო - VII-კლასი / I
დონე
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
20 მოსწავლე. კლასში არ არის სსსმ მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა
აქტუალობა
|
გაკვეთილი აქტუალურია, მოსწავლეები მსჯელობენ, ენობრივ კონსტრუქციებზე დაყრდნობით
საუბრობენ, გამოხატავენ საკუთარ დამოკიდებულებას.
თანამშრომლობენ, ივსებენ
ლექსიკურ მარაგს
|
მიზანი
|
·
მოსწავლემ შეძლოს წაიკითხოს და გაიგოს თხრობითი
ტექსტი.
·
მოსწავლემ შეძლოს
ნაცნობ თემატიკაზე აგებული ტექსტის მოსმენა და გაგება.
·
მოსწავლემ შეძლოს გამოიყენოს
სტრატეგიები გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად.
|
ე.ს.გ-ს მისაღწევი შედეგები
|
უცხ.ს.I.2. მოსწავლეს
შეუძლია ნაცნობ თემატიკაზე აგებული ტექსტის მოსმენა და გაგება.
უცხ.ს.I.13. მოსწავლეს
შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს თხრობითი ტექსტი.
უცხ.ს.I.35. მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს სტრატეგიები
გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად.
|
ორგანიზების ფორმა
|
საკლასო, ინდივიდუალური
|
გაკვეთილის მსვლელობა
საკლასო მენეჯმენტი
|
A-ფაზა-გამოწვევა
აქტივობა N1-მისალმება,საორგანიზაციო საკითხის
მოგვარება, გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა (2წთ)
აქტივობის მიზანი: მიზნის შინაარსის მკაფიოდ განმარტება.
აქტივობა N2 წინარე ცოდნის გააქტიურება; (3 წთ) მთელი კლასი.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებში ინტერესის გაღვივება,
მოტივირება
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეებს
ვთხოვ ასოციაციურ რუკაზე დაააფიქსირონ ამინდთან დაკავშირებული ზედსართავი სახელები
B-ფაზა. შინაარსის რეალიზება;
აქტივობა N3. ტექსტის წაკითხვა და თარგმნა მშობლიურ ენაზე. (10წთ)
აქტივობის მიზანი: კითხვის უნარის განვითარება.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს
და თარგმნიან ქართულად. ვურივებ სტიკერზე დაწერილ უცხო სიტყვებს ინდივიდუალურად.
ტექსტის წაკითხვის შემდეგ ასრულებენ დავალებას: სწორი სიტყვის არჩევა;
1. Сentral England is hotter / colder than 30 years ago.
2. Spring in Britain is earlier / later.
3. It’s Easier / moredifficult to be sure about
rain.
აქტივობა N4. ცოდნის კონსტრუირება
(8
წთ).
აქტივობის მიზანი: ზედსართავი სახელის შედარებითი
ხარისხის გაგება.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს განვუმარტავ ზედსართავ სახელს და
მის შედარებით ხარისხს, თუ როგორ იწარმოება ერთმარცვლიანი(-er)და ორმარცვლიანი (ან მეტი)
(more) ზედსართავი სახელის შედარებითი ხარისხი.
მაგ: It’s hotter in Madrid than in
Moscow.
Nino is more beautiful than Kate.
აქტივობა N5. ბარათებზე მუშაობა
(5 წთ).
აქტივობის მიზანი: ზედსართავი სახელის წარმოება შედარებით
ხარისხში.
აქტივობის აღწერა:
ინდივიდუალურად
ვურიგებ მოსწავლეებს ბარათზე მოცემულ 10 ზედსართავ სახელს და ვთხოვ მოსწავლეებს აწარმოონ
მათი შედარებითი ხარისხი.
მაგ: сold
----------------
expensive-------------
hot-----------------
big --------------------
exiting------------- famous----------------
short---------------
happy-----------------
sunny--------------
difficult---------------
აქტივობა N6. მოსმენა.
(3 წთ)
აქტივობის მიზანი:
მოსმენის უნარის
განვითარება.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეებს
ინდივიდუალურად ვურიგებ შესაბამისი დონის
სიმღერის ტექსტს, სადაც გამოტოვებულია 5 ზედსართავი სახელი. ისტ-ს
გამოყენებით მოსწავლეებს ვასმენინიბ სიმღერას:
ისინი უსმენენ
და პარალელურად ავსებენ გამოტოვებულ სიტყვებს. შემდეგ დაფაზე ვაკრავ ტექსტის სწორ ვარიანტს.
(იხ. დანართი N1)
აქტივობა N7. ლაპარაკი
(8 წთ)
აქტივობის მიზანი:
მეტყველების
უნარის განვითარება;
აქტივობის აღწერა: ვეკითხება მოსწავლეებს, თუ როგორი ამინდია დღეს?
ცხელა, ცივა, მზეა თუ წვიმს?
What the weather like today? Is
it hot or cold, sunny or rainy?
მოსწავლეები პასუხობენ:
It’s sunny.
It’s hot.
It’s cloudy და ა.შ.
შემდეგ მოსწავლეები თავად უსვამენ ერთმანეთს კითხვებს და პასუხობენ: -What kind of weather
do you like or dislike?
-I like /
dislike…
აქტივობა 8. საშინაო დავალება (2წთ)
აქტივობის მიზანი: მიწოდებული მასალის განმტკიცება;
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს ვაძლევს საშინაო დავალებას
და ინსტრუქციას. (გვ. 58-59).
აქტივობა N9. შეფასების გამოყენება( 4-წთ)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა მიღწევების დაფიქსირება.
აქტივობის აღწერა: ვაჯამებ გაკვეთილს, მოსწავლეებს ვურიგებ გასასვლელ
ბილეთებს, ვაძლევ როგორც განმსაზღვრელ, ასევე განმავითარებელ კომენტარს.
|
რესურსი
|
სახელძღვანელო, ბარათები, გასასვლელი ბილეთები, ფანქარი,
დაფა, ცარცი, აუდიო-ვიდეო მასალა.
|
მომეწონა N6 აქტივობა და არჩეული სიმღერაც:)
ReplyDeleteმადლობა:)
ReplyDelete